czwartek, 1 sierpnia 2013

Przyszłościowe zawody

Jak skutecznie odnaleźć się na współczesnym rynku pracy? Które zawody w najbliższych latach okażą się pożądane? Gdzie składać CV? W jakich sektorach będzie można z łatwością znaleźć dobrze płatną pracę? Analizując trendy, można wyróżnić kilka podstawowych dziedzin i występujące w ich obrębie zawody.

Przede wszystkim należy wspomnieć o internecie, który rozwija się prężnie i będzie rozwijał się dalej. Dzisiaj niemożliwością jest wyobrażenie sobie funkcjonowania społeczeństwa bez internetu. Dlatego poszukiwani są i będą wszelkiego rodzaju specjaliści w tej dziedzinie.
Warto chociażby wymienić zawód specjalisty od cloud computing zwanego inaczej ekspertem od przetwarzania danych w chmurze bądź specjalistą od outsorcingu zasobów informatycznych do zewnętrznych usługodawców. Brzmi interesująco, nieprawdaż? A czymże się taki człowiek zajmuje? Odpłatną dostępnością produktów IT w internecie. Co prawda w tej dziedzinie radzą sobie najlepiej informatycy i programiści, ale coraz częściej ta dziedzina otwiera się również dla ekonomistów i socjologów.

Drugą rozwojową dziedziną jest zdrowie i medycyna. Obecnie obserwujemy zwiększenie starzenia się społeczeństwa. Dodatkowo za postępem cywilizacyjnym podąża rozwój chorób cywilizacyjnych. Ludzie żyją dłużej i chcą zadbać o to życie, dlatego coraz częściej postanawiają zdrowo się odżywiać i uprawiać sport. Medycyna rozwija się szybko i intensywnie, dlatego coraz częściej wykorzystuje nowe technologie i inwestuje w badania naukowe.
Dla kogo praca stoi otworem? Na przykład dla opiekuna medycznego. Zawód ten ma bardzo dużą szansę rozwoju, patrząc na tempo starzenia się społeczeństwa. Prognozy jasno wskazują, iż w przyszłości wzrośnie odsetek osób starszych, wymagających wsparcia medycznego. A przecież nie tylko ludzie starsi potrzebują pomocy medycznej i usług pielęgnacyjno-opiekuńczych. I, co ważne, w zawodzie opiekuna medycznego niepotrzebne jest ukończenie kilkuletniego kierunku medycznego (wystarczy szkoła policealna), chociaż dogłębna znajomość medycyny i najnowszych nowinek medycznych może znacznie ułatwić pracę.
Innym zawodem robiącym furorę na rynku jest dietetyk. Jak by nie patrzeć, ludzie potrzebują pożywienia, aby przeżyć. Obecnie coraz częściej zwracają uwagę  na to, co jedzą.  Fast foody przestają być popularne, w cenie jest zdrowe jedzenie. Dodatkowo spora część społeczeństwa zmaga się z otyłością. Problemem jest również brak ruchu. To idealne pole dla ludzi znających się na zdrowym żywieniu, stosowaniu suplementów diety, odchudzaniu. Dietetykiem można być i w szpitalach, i w klubach fitness, i na czyjeś indywidualne zlecenie. Przygotowanie specjalnego jadłospisu można oferować zarówno osobom chorym, jak i zupełnie zdrowym.
Na uwagę zasługuje też specjalista do spraw uzależnień. Zmaganie się z różnego rodzaju nałogami to poważny problem współczesności. A cały czas pojawiają się nowe „holizmy”. Kiedyś mówiło się głównie o alkoholizmie, teraz mamy do czynienia na przykład z zakupoholizmem, pracoholizmem, netoholizmem… Osoby zaznajomione z ludzką psychiką będą miały tu szerokie pole do popisu. A ci, którzy wpadli w sidła nałogu i sobie ten fakt uświadomią, będą skłonni zrobić wiele, aby wrócić do formy.

Następną dziedziną, którą warto wymienić, są finanse. Sektor usług finansowych, między innymi ubezpieczenia i bankowość, wciąż ma się dobrze. Coraz silniej oddziałują na niego technologie informacyjne.
Jakie zawody są w cenie? Przykładowo doradca inwestycyjny. Tutaj potrzebna jest wiedza z zakresu rynku kapitałowego i obrotu papierami wartościowymi. Doradca, jak sama nazwa wskazuje, udziela rad i wskazówek. Na jaki temat? Odnośnie tego, jakie transakcje zawrzeć i które papiery wartościowe nabyć, a których nie.
Natomiast analityk finansowy analizuje dane finansowe wypływające z różnych źródeł i na ich podstawie snuje własne prognozy. Musi posiadać bogatą wiedzę z zakresu ekonomii i mieć zdolność logicznego myślenia i wyciągania wniosków.

Na koniec jeszcze jedna interesująca dziedzina: fauna. Wiele osób posiada swoje zwierzątka domowe. Niekiedy właściciele traktują pupila na równi z ludźmi, a nawet lepiej. Starają się zaspokajać wszystkie potrzeby ukochanego pieska lub kotka, zarówno te istniejące, jak i wymyślone. Wydają majątek na różnego rodzaju akcesoria i usługi mające zwiększyć szczęście zwierzęcia.
Wielu właścicieli jest w stanie wydać sporo pieniędzy, aby ich piesek wyglądał zjawiskowo. To szerokie pole do popisu dla groomera, czyli psiego fryzjera. Ma za zadanie strzyżenie i modelowanie sierści, podcinanie pazurów,  dobór psich perfum. W cenie są również wszelkiej maści szampony i odżywki dla zwierząt, które zazwyczaj kosztują sporo więcej niż te dla ludzi. Na rozwój zawodu groomera ma też wpływ coraz silniejsze dążenie do sterylności i usuwania brudu, więc dba się o to, aby również pies był zdezynfekowany, higieniczny i pachnący.
No i nie zapominajmy o roli psychologa zwierzęcego, zajmującego się wrażliwą psychiką czyjegoś pupila. Okazuje się, że nasi bracia mniejsi również przeżywają swoje lęki, problemy i niepokoje. Albo właściciel usilnie wierzy, że zwierzątko potrzebuje pomocy specjalisty. Psycholog zwierzęcy może pomóc pupilom w osiągnięciu spokoju psychicznego i to za niemałą kwotę płaconą przez właścicieli. A zwierzę i tak się nie poskarży, jeśli opieka psychologiczna nie spełni jego oczekiwań.

Oczywiście temat nie został całkowicie wyczerpany. Powstaje mnóstwo nowych, rozwijających się zawodów, które mają szansę niedługo zdominować rynek pracy. Jak będzie to wyglądało za kilka lat? Czas pokaże. A już teraz warto się zainteresować trendami i założyć własną firmę lub składać CV na stanowiska, które mają szanse rozwoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz