niedziela, 20 lipca 2014

Czy przyznawać się do CV napisanego przez profesjonalistów?

Ostatnimi czasy na rynku pojawiło się wiele firm świadczących profesjonalne usługi pisania dokumentów aplikacyjnych.  Czy osoba, która zamówiła sobie takie profesjonalne CV, powinna zataić ten fakt przed pracodawcą, czy jednak nie ma się czego wstydzić?

Główny argument przeciwko dokumentom aplikacyjnym na zamówienie brzmi następująco: niemożliwe, żeby kandydat, który nawet nie umiał samodzielnie napisać CV, poradził sobie w pracy wymagającej wypełniania wielu odpowiedzialnych obowiązków. Oprócz tego, nie warto przyjmować osoby, która ewidentnie jest leniwa, skoro nie chce jej się przygotować swojego CV. Często mówi się również o tym, że osoby bezrobotne mają i tak za dużo wolnego czasu, więc co to za problem przysiąść na dłużej i popracować nad dokumentami aplikacyjnymi, żeby wyglądały bardzo dobrze i zachęciły pracodawcę do zaproszenia kandydata na rozmowę kwalifikacyjną.

Nie zapominajmy jednak, że człowiek nie jest omnibusem. Nikt nie ma obowiązku znać się na wszystkim. Jeżeli inżynier chce zostać przyjęty do pracy ze względu na jego wysoką wiedzę i umiejętności z dziedziny inżynierii, to nie musi być mistrzem przygotowywania dobrego CV. Podobnie jest z informatykami – z reguły świetnie radzą sobie z zagadnieniami wymagającymi umiejętności ścisłych, jednak jeżeli chodzi już o „sprzedanie siebie”, nie zawsze udaje im się to łatwo.

Pamiętajmy, że wysłanie CV to jedynie pierwszy etap w drodze do zdobycia wymarzonej pracy. Dobrze wykonane CV ma zwrócić uwagę rekrutera, co przełoży się na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Dlatego CV powinno się wyróżniać na tle innych zarówno pod względem treściowym, jak i graficznym. W związku z tym, jak taki przeciętny Kowalski ma stworzyć swoje CV, żeby rzuciło rekturera na kolana? Dlatego lepiej, żeby CV zrobione było przez profesjonalistę, a jeżeli pan Kowalski dostanie się na rozmowę rekrutacyjną, od niego będzie zależało, czy zaprezentuje wystarczające umiejętności. CV jest jedynie biletem pomagającym przejść pierwszy etap.

Poza tym, profesjonalne CV stanowi jedynie ładne opakowanie dla wiedzy, doświadczenia i umiejętności kandydata. Zlecając napisanie CV innym, ten kandydat nie popełnia żadnego oszustwa, gdyż w CV dalej istnieją prawdziwe informacje na jego temat. Jedynie odpowiednio wyeksponowane przez ludzi, którzy się na tym znają. Powiedzmy sobie szczerze, nie każdy jest mistrzem Photoshopa i marketingu. Więc chyba lepiej zostawić pisanie CV ludziom, którzy robią to na co dzień, a samemu zająć się wykonywaniem tego, co się umie najlepiej.

W internecie znajduje się mnóstwo poradników na temat tego, jak odpowiednio napisać CV. Ale powiedzmy sobie szczerze, nie wszystkie informacje znalezione w sieci są godne zaufania. Wiele tych danych wyklucza się wzajemnie. No i, rzecz jasna, naczytanie się wielu wiadomości na temat pisania CV nie robi z nas od razu profesjonalistów. Wciąż możemy nie wiedzieć, jak prawidłowo wyeksponować kluczowe kompetencje oraz które informacje pominąć.

Oczywiście nie zawsze przygotowanie CV na zamówienie to trafiony pomysł. Co powiecie na przykład o sytuacji, gdy osoba starająca się o posadę grafika zleca zrobienie dobrego graficznie CV innym? W takim przypadku daje jasny komunikat, że jednak nie nadaje się do tego, żeby zająć upragnioną posadę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz